Kadra Wlkp. na OOM
Share

W dniach 18-22 maja w Krotoszynie rządzić będą zapasy. W stolicy powiatu odbędą się zmagania kadetów do lat 17 atletów tej olimpijskiej dyscypliny sportu. Wśród nich dziesiątka reprezentować będzie barwy miejscowego LKS-u Ceramika.

W ten sposób zawita do Krotoszyna tegoroczna Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży. Zawody, w których startują dzieci i młodzież w wieku szkolnym odbywają się co roku począwszy od 1995 roku. Każdego roku gospodarzem jest jedno z województw. Od 2012 rozgrywane są w 3 kategoriach. Zawodnicy reprezentują dyscypliny letnie połączone ze zmaganiami rozgrywanymi w hali, zimowe i dyscypliny umysłowe np. szachy. W tym roku zaszczyt goszczenia najlepszych sportowców w tej kat. wiekowej w dyscyplinach letnich przypadł województwu Wielkopolskiemu. Dlatego zmagania wolniaków i kobiet przyznano Krotoszynowi. Warto dodać, że zawody te mają w grupie wiekowej junior młodszy (kadet) rangę Mistrzostw Polski.

Zawodnicy Ceramika wiedząc, że będą gospodarzami zawodów, postanowili dać z siebie wszystko podczas jedynych eliminacji do tej imprezy. Odbywały się one w marcu. Chłopcy rywalizowali o przepustkę w Staszowie (woj. świetokrzyskie), a dziewczyny w Łukowie (woj. lubelskie). Chłopcy wrócili bogatsi o 10 nominacji. Niestety w trakcie trwania imprezy dziewczyn, czołowe zawodniczki Ceramika nie były w pełni zdrowe, zatem trenerka Justyna Stasierska zdecydowała się nie zabierać ich na imprezę kwalifikacyjną. W efekcie przedstawicielki płci pięknej nie wywalczyły żadnej kwalifikacji. Szczególnie szkoda Agnieszki Lis rywalizującej w kat. 54 kg, która wyrasta na gwiazdę żeńskiej kadry klubu. Jedyna szansą jej występu pozostaje otrzymanie przez organizatorów dodatkowych kwalifikacji, tzw. dzikich kart.

Wszystko będzie jasne w dniu zawodów. Ale szansę na to są bardzo ograniczone.

mówi zapytany wiceprezes LKS-u Ceramika Maciej Oprysiak. Bardziej zdecydowany w sądzie jest główny trener Ceramika, a zarazem szkoleniowiec Wielkopolski w tej wiekowej Remigiusz Mayer.

Nie mam złudzeń. Na imprezie wystąpią tylko zawodnicy, którzy się zakwalifikowali podczas Pucharu Polski

Trener Kadry Wlkp. – Remigiusz Mayer

mówi. Za tą argumentacją przemawiają liczby. U chłopców w każdej kategorii w eliminacjach występowało kilkudziesięciu zawodników. Rekordowa okazała się kat. 60 kg., obsadzona aż przez 50 atletow. U kobiet zapaśniczek było relatywnie mniej, niemniej i tu o awans rywalizowało o wiele więcej atletek, niż miejsc na tej docelowej imprezie. Dlatego przyznanie dzikiej karty zawodniczce, która nie przystąpiła do rywalizacji byłoby zaprzeczeniem ducha sportu. Na to władze
związku nie mogą sobie pozwolić. Wiadomo nie od dziś, że w zapasach przykłada się wielką wagę do
wszelkich gestów fair play. Na matach zobaczymy zatem chłopaków. Ich zmagania zaplanowano na
najbliższy weekend. W piątek, 18 maja zaplanowano akredytację i wagę uczestników. Sama rywalizacja odbywać się będzie w sobotę, a walki o poszczególne medale w niedzielę. Po nim w okolicach godz. 12.00 zaplanowana jest dekoracja medalowa i uroczyste zakończenie zawodów. Wieczorem zaplanowano akredytację i ważenie dziewczyn. Sama impreza zakończy się we wtorkowe południe, dekoracją triumfatorek i uroczystym zakończeniem OOM.

Mayer podkreśla, iż jego zawodnicy będą walczyć do upadłego. Jednak kibiców prosi o nie pompowanie balonika zbytnich nadziei czy oczekiwań.

Dla wielu młodych zawodników start będzie przetarciem i zdobyciem niezbędnego doświadczenia. Ale oczywiście liczę na doby wynik, uzyskany przez liderów kadry Ceramika w tej kat. wiekowej Dawida Lisa czy Eryka Gibasiewicza. By to się udało potrzebne jest Wasze wsparcie. Dlatego zapraszam na Halę widowiskowo-sportową przy ul. Olimpijskiej już od 9.30 w sobotę, kiedy zaczynają się walki eliminacyjne

kończy Mayer

Kadra Ceramika na zawody:

  • Maciej Kosmalski – 51 kg
  • Dawid Lis – 60 kg
  • Eryk Gibasiewicz – 65 kg
  • Artur Gibasiewicz- 65 kg
  • Robert Jaśniak- 65kg
  • Jakub Jasik- 71 kg
  • Krystian Schubert- 71 kg
  • Bartosz Stodolny- 71 kg
  • Dawid Jankowski- 80 kg
  • Maciej Sobański- 92 kg.

Linki do wydarzeń:

Styl Wolny – zapasywlkp.pl/oom-fs

Zapasy Kobiet – zapasywlkp.pl/oom-fw

Paweł Krawulski