Ceramik drugim klubem w Polsce
Share

Wielkim sukcesem ekipy  gospodarzy zakończyły się rozgrywane w Krotoszynie w dniach 16-18 listopada Mistrzostwa Polski młodzików (do 14 lat-red.) w zapasach  w stylu wolnym. Drużyna LKS-u Ceramika nie tylko poradziła sobie z organizacją imprezy, ale i zajęła wysoką drugą lokatę w klasyfikacji klubowej z 48 oczkami na koncie wśród 54 sklasyfikowanych teamów.

Wynik sportowy warty jest podkreślenia, dlatego że wywalczyła je 9-cioosobowa kadra. Dla porównania 10 nastolatków z MKS Rokity Brzeg Dolny zajęło 3 miejsce notując 2 oczka straty do Ceramika, a najliczniejsza 20-osobowa ekipa z Lublina 4 miejsce w generalce.

Tym razem dobrze zawodów rozgrywanych na 3 matach nie będą wspominać zawodnicy zawsze mocnej ZKS Slavii Ruda Śląska 22 miejsce w generalce, czy Grunwaldu Poznań, który wraz z 3 ekipami sklasyfikowany został na 23 miejscu. (…) Bezapelacyjnym triumfatorem zawodów okazał się team Lotnika Wrocław. 6 atletów wywalczyło w sumie 53 punkty rankingowe. Zawody rozpoczęły się w piątek, oficjalnym ważeniem. Sama rywalizacja sportowa była zaplanowana na sobotę. Młodym zapaśnikom przyglądał się sam prezes Polskiego Związku Zapaśniczego Andrzej Supron. Wicemistrz Olimpijski z Moskwy w stylu klasycznym w kat. 68 kg. podczas oficjalnego powitania życzył młodym hartu ducha oraz spełniania marzeń. Patrząc na gości obecnych w hali widowiskowo-sportowej powiedział m.in.:

Widzę tu wielu dawnych mistrzów. Jest zatem z kogo czerpać wzory do naśladowania. Niech ta impreza będzie dla Was przedsionkiem do błyskotliwych karier

Oczywiście nie zabrakło podczas ceremonii stałych punktów tzn. przemarszu ekip w takt skocznej muzyki, wciągana flagi na maszt czy obowiązkowego odśpiewania hymnu narodowego. Znalazł się również czas i miejsce na udekorowanie medalistek MP z Ceramika. Przed licznymi oficjelami na czele z władzami samorządowymi zaprezentowały się podopieczne Justyny Niśkiewicz: Natalia Patalas kat. 36 kg oraz Agnieszka Lis kat. 50 kg, srebrne młode sportsmenki z rozgrywanych tydzień wcześniej zawodów podobnej rangi, tyle, że kobiet rozgrywanych w Bielawie.

Doceniono też sponsorów, którzy jak to określono są dziś solą sportu. Publiczność czekała jednak na walki w każdej z 12 kategorii wagowej. Ogółem jak podawali organizatorzy do stolicy powiatu zjechało w sumie 199 atletów. Wśród nich epika Ceramika. Trener miejscowych Remigiusz Mayer  od początku zawodów tryskał humorem:

Wykonaliśmy kawał ciężkiej pracy. Dlatego jestem spokojny o swoich podopiecznych. Jednak nie stawialiśmy przed nimi jakiegoś planu. Priorytetem jest zdobycie doświadczenia i konfrontacja z czołówka krajowa-

mówił podczas trwania turnieju. Zawodnicy robili jednak swoje, chcąc znaleźć uznanie w oczach coocha, który opiekuje się także kadrami młodzieżowymi Wielkopolski.

Trzy medale

Po pierwszym dniu rywalizacji jasne było że zawodnicy Ceramika zdobędą przynajmniej 2 medale. Do finałów zakwalifikowali się bowiem: Piotr Ciepluch kat. 75 kg i Jakub Gorzelanny kat. 100 kg. Do tego do walk o najniższe miejsca na podium zakwalifikowało się 4 atletów z Krotoszyna.  Wszyscy ostrzyli sobie zęby na rywalizacje niedzielną. Rozpoczęto ją od walk o 3 miejsca. Okazało się, że zwycięsko z tych pojedynków wyszedł jedynie Damian Rosiewicz, który wygrał z  Stanisławem Korolem (LKS Iskra Spiczyn) przez przewagę techniczną. Sędziowie przerwali pojedynek przy prowadzeniu miejscowego zawodnika 14:4.

Emocje zostały rozgrzane do czerwoności podczas pojedynków finałowych. Te zaczęły się od uroczystej oprawy. Zawodników zaprezentowano przybyłym widzom. Na tym skończyły się uprzejmości. Najpierw na macie zaprezentował się Ciepluch. Niestety w pojedynku z rywalem Mateuszem Pędzickim (ZTA Zgierz) był wyraźnie słabszy i przegrał zasłużenie na punkty 2:12. Pozostawało czekanie na najcięższą kategorię i start Gorzelannego. Ta walka skończyła się bardzo szybko. Rywal szybko położył zawodnika na łopatki i zakończył pojedynek. Warto dodać, że w chwili zakończenia prowadził na punkty 8: 2. Końcowym elementem była dekoracja najlepszych. Po niej rozmawialiśmy krótko z prezesem Ceramika i Wielkopolskiego Związku Zapaśniczego Lechem Paulińskim. Był bardzo zadowolony z mistrzostw:

Jestem bardzo zadowolony z organizacji i poziomu sportowego. Ceramik odniósł niewątpliwy sukces. Do pełni szczęścia zabrakło tylko złota

stwierdził. (…). Z kronikarskiego punktu widzenia należy podać, ze zwycięzcą zawodów jeśli chodzi o klasyfikację regionów okazało się: dolnośląskie, przed zachodniopomorskim i lubelskim. Wielkopolanie wywalczyli ostatecznie 4 miejsce.

Skróty:
Redakcja

Sport ZonaWyniki

Więcej zdjęć:
Rzecz Krotoszyńska
Życie Krotoszyna