Ludowe zmagania w Krotoszynie :)
Share

Trzydniowe zawody sportowe, jakie odbywały się na hali widowiskowo-sportowej w Krotoszynie w dniach 8-10 września pokazały jedno: LKS Ceramik jest profesjonalistą zarówno jeśli chodzi o kwestie sportowe, jak i pod względem organizacyjnym.

Chodzi o krajowe mistrzostwa zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych w zapasach. Do Krotoszyna przybyło blisko 100 sportowców. Wszyscy chcieli udowodnić swoją sportową wyższość na macie oraz prawdę, że formuła LZS-ów rozwija się prawidłowo. Oba te warunki zostały spełnione. Okazało się po raz kolejny, że Krotoszyn może być arena rangi mistrzowskiej. Przy odpowiedniej organizacji występuje tu klimat na przeprowadzenie tego typu imprez. Dlatego już od piątku kadeci (17 lat), juniorzy (20) i młodzieżowcy (23) stylu wolnego pojawiali się na hali na oficjalnym ważeniu. Wszystkim dopisywały humory. Prawdziwe emocje miały nadejść jednak wraz z nadejściem soboty.

O godz. 11.00, czasie rozpoczęcia ceremonii otwarcia, sala wypełniła się znamienitymi gośćmi. Nie dość, że przybyły lokalne władze samorządowe oraz radni, to bystre oko obserwatora mogło zauważyć władze Wielkopolskiego Związku Zapaśniczego: wiceprezes Agatę Mikulską czy sekretarza Rady Głównej LZS Krzysztofa Piaska. Nie mogło zabraknąć także prezesa Wielkopolskiego Związku Zapaśniczego i LKS-u Ceramika Lecha Paulińskiego. Gościem honorowym był również Wojciech Wala, olimpijczyk z Seulu 1988 roku, prywatnie członek zarządu LKS-u Ceramika. Za prowadzenie tej uroczystości był odpowiedzialny Krzysztof Ratajczak, którego aksamitny tembr głosu jest od lat doskonale znany słuchaczom audycji sportowych Radia Poznań (wcześniej Radio Merkury- red.).

Podczas wzruszającej ceremonii otwarcia, nagrodzono też 3 miejscowych zawodników za godne reprezentowanie barw narodowych i oczywiście Ceramika na międzynarodowych zawodach rangi mistrzowskiej. Gratulacje i pamiątkowe statuetki odebrali: Robert Baran, Mateusz Filipczak, a Jakub Brylewski jako medalista MEJ dodatkowo otrzymał nagrodę finansową od klubu w wysokości 1,5 tyś. zł. Zgromadzeni w czasie krótkich przemówień wskazywali na zasługi klubu na rzecz miasta czy regionu. Jednak zapamiętany będzie szczególnie głos Mikulskiej, która w kontekście następnych IO w Tokio mobilizowała do jeszcze cięższej pracy Mateusza Filipczaka. Najważniejsza były jednak rywalizacja sportowa.

Poszczególne walki były bardzo zacięte, a zawodnicy niejednokrotnie musieli zaprezentować całą gamę technik, by rozstrzygnąć walki na swoją korzyść. Nagrodą miało być miejsce na podium w niedzielę. Dlatego zarówno trenerzy jak i zawodnicy dawali z siebie wszystko, nawet jak sędziowie stolikowi byli myślami gdzie indziej. Walczono też przy zastosowaniu zasad fair play, co przyglądający się rywalizacji atletów kibice oceniali jak wartość dodana do tych mistrzostw.

Indywidualnie miejsca na podium w krotoszyńskiej ekipie wywalczyli wśród kadetów: 2-Eryk Gibasiewicz kat. 63 kg. Najniższe miejsce na podium wywalczyli: Dawid Lis kat. 58 kg, Artur Gibasiewicz kat. 63 kg oraz Dominik Palczewski w kat. 85 kg.

Znacznie lepiej zawodnikom LKS-u poszło jeśli chodzi o liczona zbiorczo kat. juniorów i młodzieżowców. Tu zwycięstwami mogli pochwalić się w kat. 60 kg. Maksymilian Fabiś, który był jedynym zawodnikiem w rej kat. wagowej oraz Dawid Setecki kat. 96kg. i Jakub Brylewsk kat. 120 kg. Drugie miejsce zajął w kat. 66 kg. Dariusz Chołodecki, a z wywalczenia miejsca na najniższym stopniu podium w kategorii najcięższej cieszył się Maciej Sichler. Wszystko wypadło zatem okazale, a gospodarze okazali się mało gościnni zwyciężając w klasyfikacji generalnej. W klasyfikacji województw zwyciężyło województwo lubelskie – 123 punkty przed wielkopolskim – 107 punktów i dolnośląskim – 69 punktów.

Piasek w prywatnej rozmowie wskazywał na braki:

By dalej należycie się rozwijać musimy być finansowani odgórnie, a LKS-y wpisane w strategię narodową. Tak nie jest nad czym ubolewam.

Czołówka klasyfikacji generalnej
1.) LKS Ceramik Krotoszyn- 84 punkty
2.) LMKS Krasnysław- 66 oczek
3.) ULKS Bizon Milicz-48 punktów
Sklasyfikowano 24 kluby

Pobierz “Komunikat Końcowy - MZLZS 2017”

1700908_MZLZS.pdf – Pobrano 995 razy – 2,11 MB

Sport ZonaKadet  Sport ZonaMłodzieżowec