Nagrody dla Młodzików

4 brązowych medalistów MP młodzików w zapasach w stylu wolnym zostało docenionych przez zarząd tego klubu. To efekt działania klubowego regulaminu.

Na posiedzenie zarządu, które odbyło się w środę, 15 listopada przybyła czwórka najmłodszych bohaterów LKS-u. Powodem było wręczenie młodzikom symbolicznych nagród finansowych za wybitne osiągnięcie wywalczone na arenie zapaśniczej podczas Mistrzostw Polski w tej kategorii wiekowej.

Zawodnicy wiedzieli od początku, że nagroda wynosić będzie 100 zł netto. To z góry ustalona cena za uzyskany przez nich wynik. Szczegóły zdradza prezes LKS-u i Wielkopolskiego Związku Zapaśniczego Lech Pauliński.

Zawsze powtarzam, że powodem rozwoju i popularności naszej dyscypliny na ziemi krotoszyńskiej, jest nie tylko dobra baza czy doskonali trenerzy, ale panujący tu porządek. Dlatego od kilku lat obowiązuje regulamin klubowy. To w nim zawarte są kwoty jednorazowych nagród dodatkowych dla osiągających sukces zawodników

– opowiada Pauliński. Zdradza też stawki. Są one różne, a kryterium jest wiek zawodników. Im starszy zawodnik tym większa stawka. Władze klubu doskonale zdają sobie sprawę, że wraz z wiekiem trudniej odnieść sukces. Dlatego najmniej nagradzane są sukcesy podczas mistrzostw kraju młodzików do 14 lat. Triumfator otrzymuje 300 zł, srebrny medalista 200, a brązowi medaliści po 100 zł. W kadetach ta kwota to odpowiednio 700 zł, 600 zł i 500 zł. jeśli chodzi o zawodników stojących na najniższym stopniu podium. Natomiast jeśli chodzi o seniorów te kwoty są ubruttowione 1500 zł. otrzymuje triumfator zawodów w swojej kategorii wagowej, 1400 zł to nagroda dla pokonanego w finałowym starciu zapaśnika. Natomiast brązowy krążek wart jest 1300 zł.

Nieco inaczej jest w przypadku rywalizacji międzynarodowej. Tutaj zarząd ma wolną rękę i oceniając każdorazowo sytuację zawodnika przyznaje indywidualną kwotę, którą wypłaca sportsmenowi lub sportsmence.

Oczywiście najbardziej obiecujący zawodnicy tej znanej od czasów starożytnych dyscypliny sportu otrzymują całoroczne stypendia przyznawane przez władze Miasta i Gminy Krotoszyn oraz LZS-y. Prezes skupia się jednak na klubie.

Oczywiście zdaje sobie sprawę, że te kwoty są symboliczne uwzględniając trud sportowców. By osiągnąć sukces w naszej dyscyplinie potrzeba wielu lat wyrzeczeń i hektolitrów potu wylanego na treningach- kończy, dodając że stawki uzależnione są od kondycji finansowej krotoszyńskiego klubu. Gdy LZS będzie dysponował większym budżetem te kwoty wzrosną. Tymczasem gratuluje zawodnikom, życząc im dalszych sukcesów na zapaśniczych matach.

Paweł Krawulski